Kachna pižmová bílá s hnědou kresbou

Kachna pižmová 

 

Původ: Jižní Amerika

Kachna pižmová je nenáročná na chov a doporučuji ji všem začínajícím chovatelům. Má velmi vyvinutý pud k sezení a péči o svá mladá kachňátka. Velikou předností je pastva, nenáročnost na velké vodní plochy, otužilost a má velmi chutné maso bez tuku. Kachna je menší a dosahuje v živé váze 2,4 kg - 2,9 kg. Zato kačer vše vynahradí svojí váhou 4,4 kg - 5,4 kg. Nejčastěji jsou chovány v barvě bílé. Také se chovají v barvě divoké: černě divoké, modře divoké, šedě divoké, hnědě divoké.

Další barevnou variantou jsou černě sedlaté, modře sedlaté, šedě sedlaté, hnědě sedlaté, které vidíte na obrázcích.

Posledním barevným rázem jsou v barvách: černé, modré, šedé, žíhané, hnědé a bílé.

Na další jakékoliv dotazy, rady a zkušenosti se můžete obrátit na výše uvedeném kontaktu.

Husa labutí šedá

 Husa labutí šedá

 

Původ: severní Čína a východní Sibiř

Husa labutí šedá je poměrně nenáročné, otužilé, temperamentní plemeno. Chovám je již několik let pro vynikající chutné maso s nižším obsahem tuku. Tyto husy jsou menšího tělesného rámce elegantního vhledu s kratším, válcovým, vysoko neseným trupem, s dlouhým, štíhlím, esovitě zahnutým krkek a vysoce nesenou hlavou a s hrbolem na kořeni zobáku. Nevýhodou je jejich téměř žádný pud k sezení na vejcích a vodění housat. Proto  každému zájemci o chov těchto husí doporučuji obstarat chůvu nebo líheň. Vše za tyto starosti vynahradí již zmíněná vynikající chuť masa bez tuku. Průměrná živá váha housera je 5,3 kg až 6,9 kg, a průměrná váha husy je 3,9 kg až 5,5 kg. Snůška těchto hus bývá překvapivě vysoká, bývá 50 kusů i více vajec. Tyto husy dospívají kolem osmého až devétého měsíce, a tak jsou schopné rozmnožování hned v příštím roce.

O další zkušenosti chovu hus labutích se rád při dotazu podělím.

Husa štajnbašská

 

Původ: Německo

Husa štajnbašská byla původně vyšlechtěná jako bojovné plemeno pro bojovné zápasy houserů. Je to skromné a nenáročné pastevní plemeno, aproto je vhodné zejména pro podmínky s možností přirozené pastvy. Snáší okolo 20 bílých vajec, většinou ve dvou snáškových cyklech. Pud pro sezení na vejcích a vodění housat je zachován. Váha housera dosahuje průměrně od 6,4 kg do 7,6 kg. Husa má průměrnou živou váhu 5 kg až 6,2 kg. Chovají se u nás v barevném rázu: divoké a modře divoké. Na obrázku vidíte barevný ráz modře divoké, které chovám a jsem s nimi velice spokojen.

 Kachnička mandarínská

 

Původ: jihovýchodní Asie, Japonské Ostrovy, Korea, Čína

Kachnička mandarínská je jedna z nejkrásnějších a nejmenších okrasných kachniček chovaných u našich chovatelů. Doporučuji tyto kachničky chovat alespoň od čtyř kusů, neboť v hejnu se chová klidněji a tím nám může předvést své překrásné zbarvení, které nám na zahradě leckdo může závidět. Její chov je nenáročný, naší zimu snáší dobře, k ostatním druhům je snášenlivá, aproto ji mohu doporučit i začínajícím chovatelům, kteří mají zájem o chov okrasné vodní drůbeže. Žijí v páru, ale z mích zkušeností mohu potvrdit, že jeden kačírek napáří i dvě kachny. Nejraději hnízdí v dutinách stromů i několik metrů nad zemí. Na vodní plochy není náročná, stačí malé okrasné jezírko nebo bazének. Tyto kachničky se chovají v mutacích - přírodní, skořicové, bílé, černé.

Další dotazy a informace rád zodpovím na výše uvedeném kontaktu.

Kachnička karolínská

 

Původ: Severní Amerika, jižní část Kanady

Kachnička karolínská je další překrásně zbarvenou kachničkou stejné velikosti jako je kachnička mandarinská a její chov je stejný. Výhodou kachniček karolínských je její krotkost a snášenlivost k ostatním druhům. Škoda jen, že jejich zbarvení - svatební šat není celý rok. Opět ji doporučuji všem začínajícím chovatelům pro zkrášlení svého areálu.

Polák peposaka

 

Původ: Jižní Amerika

Tyto potápivé kachny jsem si oblíbil z důvodu nenáročného chovu a celoročním vybarvením. Naší zimu snáší dobře, pokud májí ochranný prostor se slámou na zemi. K ostatním druhům jsou poláci peposaka snášenlivý, aproto mohou též přispět k okrasám našich jezírek s ostatními druhy kachniček po hromadě.

Husice rajská

 

Původ: Nový Zéland

Husice rajská naší zimu snáší dobře, vůči jiným druhům v době hnízdění je agresivní, aproto je doporučuji chovot odděleně. Na velkou vodní plochu není náročná, bohatě postačí malé jezírko s dostatečnou pastvou. Dospívají třetím rokem, ale prvních odchovů se můžeme dočkat i později.

Husice pestrá - australská

 

Původ: Jižní Austrálie, Tasmánie

Husice pestrá - australská je krásně celoročně zbarvená, nenáročná na velkou vodní plochu. Má ráda pastvu a klidnější prostředí. V době hnízdění je mírně agresivní vůči menším druhům, aproto ji opět dopotučuji chovat samostatně. Naší zimu snáší dobře, přesto doporučuji v zimě suchou podestýlku.

 Husa indická

 

Původ: Střední Asie, zimoviště: Indie,Pákistán, Nepál, Ásam a Bangladéš

Husy indické žijí v páru a hnízdí i v menších skupinách. Naši zimu snáší velice dobře, neboť žijí v asijských horách. Hlavní potravou je pastva a jádro obilovin. Vůči jiným druhům v době hnízdění si hájí své blízké okolí hnízda. Její chov je jednoduchý, aproto ji mohu doporučit i začínajícím chovatelům. V našich podmínkách hnízdí pravidelně a každým rokem. Její zbarvení u pohlaví je stejné a dospívá ve třetím roce, ale nám se povedl odchov od dvouletého páru.

Holubi - anglický pávík

 

Anglický pávík

Anglické pávíky řadíme mezi strukturové holubi, které nám mohou nadělat pěknou parádu ať už v našich voliérách či zahradách. Osobně je chovám voliérovým způsobem, což zabraňuje ztráty před škodnou. Chovám je v barevných rázích: bílý, bílý modroocasý, bílý červenoocasý, žlutý, žlutý stříbrnoocasý, žlutě plavý, červený, modrý, modrý stříbrný, modrý kapratý.

Na další dotazy odpovím na výše uvedeném kontaktu.

Čínský racek

 

Původ: dávný původ má snad severoafricko-španělský

Čínský racek je další ze zástupců struktůrových holubů. Je to klidný holub důstojného zjevu, krátké a široké postavy s velmi bohatými pernatými ozdoby - náprsenka a poduška. Chovám je a doporučuji je i ostatním chovat ve voliérách. V mém chovu se dají vidět v barvách: bílé, žluté, černé, modře kapraté a stříbřitě kapraté.

Rostovský rejdič

 

Původ: hlavní rozšíření má v oblastech Sovětském svazu

Rostovský rejdič patří mezi holuby postavové rejdiče, které se dovedou za letu krásně předvádět spirálovými výkruty. Je to drobnější holub, středozobí, s mírnými rousy na nohou. Vyskytují se hladkohlavý, vzácněji chocholatý. Chovám je v barvách: žluté, červené, černé, kávově mléčné.

Poštovní holub

 

Původ: se odvozuje od divokého holuba skalního

Poštovní holub je dnes chován pro sportovní ůčely. Já chovám několik párů poštovních holubů pouze bílých, které používám také jako chůvy pro anglické pávíky.

Hrdličky chechtavé

 

Původ: nejpravděpodobnější je, že původní formou je hrdlička africká, žijící ve dvou rasách v severní části Afriky od Mauretánie až k Etiopii a v jihozápadní Arábii

 

Tutu hrdličku chovám od svých osmi let. Je výborná, nenáročná, chovatelsky jednoduchá, na které jsem získával velmi důležité chovatelské praxe. Proto i nyní ji doporučuji hlavně pro mladé chovatele, kteří se chtějí chovatelství naučit a věnovat. Chovám je do dnes pro jejich jednoduchost, ale i krásné cukrování, nebo pro jejich pečlivé rodičovské pudy, aproto je používám i jako chůvy pro vzácnější druhy hrdliček a holoubků. Dnes jich je vyšlechtěno veliké množství mutací. Já chovám jen pár z nich.

Sebritky

 

Původ: Anglie

Je to jedno z nejozdobnějších plemen, které se chová hlavně za výstavními ůčely. Je to velmi temperamentní plemeno, které můžeme vidět v chovech u chovatelů, kterých zatím není z mého pohledu tolik, jako u jiných plemen. Je to plemeno zakrslého typu, kde kohout dosahuje v dospělosti váhu 0,5 kg - 0,6 kg, a slepička v dospělosti 0,4 kg - 0,5 kg. Vyjímečností tohoto plemene je veškeré opeření kohoutů i slepic je zcela stejné, tvrdé, přilehlé, mandlového tvaru. To znamená, že kohouti nemají klasické samčí opeření - špičaté peří v závěsech a srpy v ocase. Výhodou tohoto plemene je nenáročnost, co se týče prostoru. Ten, kdo toto plemeno uvidí, musí přiznat, že i příroda dovede ůžasné věci, a proto doporučuji každému dostavit se na speciální výstavu sebritek různých barevných rázů tohoto plemene, která se konná každý rok začátkem října v Bohdalově.

Chovám sebritky zlaté černě lemované, stříbrné černě lemované, žlutě plavé bíle lemované, citronové černě lemované a krémově bílé hnědě lemované.

Jakékoliv dotazy, rady, informace a zájem ohledně sebritek nebo výstavy mě můžete kontaktovat na výše uvedeném telefoním čísle nebo e-mailové adrese.

Plymutka žlutá

Tato fotogalerie je prázdná.